Hyperbarické komory

HYPERBARICKÁ OXYGENOTERAPIE

Tlakové (hyperbarické) komory jsou prostředkem k provádění léčby v přetlaku bud‘ při dýchání čistého kyslíku (hyperbarická oxygenoterapie), či při dýchání vzduchu (hyperbarie). V prvním případě se používá přetlaku do 200 kPa (2 kp/cm2 čili 26 PSI), ve druhém až 600 kPa (6 kp/cm2 čili 86 PSI). Tato léčba se provádí většinou v přetlakových komorách jednomístných, kde ošetřování zejména nejtěžších pacientů je obtížné. Optimální, zejména pro chirurgii, se jeví komory střední o objemu cca 4-6 m 3 se vstupní předkomorou, kde může být s nemocným i ošetřující. Přiváděný kyslík jde do dýchací masky pacienta, výdech kyslíku u nově vystrojovaných komor je veden mimo komoru. Pacient ve vícemístné komoře podle svého postižení leží nebo sedí, v jednomístné komoře je prostor pouze pro ležení. Komora je plněna (tlakována) medicinálním vzduchem. Komora je vybavená komunikačním zařízením, umožňující domluvu pacienta v komoře s ošetřujícím zdravotním personálem, který může pacienta navíc i opticky sledovat, jak terapii snáší. 

Indikační okruhy hyperbaroxie:

Otravy oxidem uhelnatým
Hemoragický šok 
Anaerobní infekce 
Kardiogenní šok
Dekompresní choroby, nehody
Dermatologické infekce
Polytraumata
Otologické indikace 
Vzduchová embolie
Otravy kyanidy a nitrosovými plyny
Termální poškození
Postradiační poškození 
Trénink špičkových sportovců
Uchování orgánů k transplantaci
Těžké popáleniny 
Pulpitis 

Neocenitelné služby prokazuje hyperbaroxie u řady dalších stavů, zejména u bércových vředů, poruch vnitřního ucha, infekce zažívacího traktu, zejména colitis ulcerosa, řady neurologických onemocnění a další indikace. Podtlaku lze využít i u dalších chorobných stavů, zejména u nezvladatelného status asthmaticus. Vzhledem k možnosti zavedení podtlaku lze použít komoru k tréninku horolezců či letců a sportovců vůbec. 

Pro koho je pobyt v komoře prospěšný?

Pobyt v hyperbarické komoře zásadně urychluje hojení a celkovou léčbu. 

Existují stavy, kde je tato léčba nenahraditelná – např. otrava svítiplynem, při dekompresní nemoci potápěčů, u infekcí způsobených bakteriemi, které se množí bez přístupu kyslíku. U jiných onemocnění je tato léčba vhodným doplňkem jiné léčby – např. u bércových vředů, poruch prokrvení dolních končetin, pooperačních píštělí a poruch hojení operačních ran, nehojících se stavů po amputacích, u omrzlin, popálenin, u některých poruch sluchu, při poúrazovém poškození mozku, u roztroušené mozkomíšní sklerosy v počátečních stadiích. Může pomoci i onkologickým pacientům. U některých typů nádorů totiž hyperbaroxie umocňuje účinky ozařování, a tím snižuje potřebnou dávku záření. Zmírňuje také nežádoucí účinky a komplikace onkologické léčby.

Čistý kyslík pod tlakem napomáhá zmírňovat následky těžkých traumatických poranění, protože u těžkých zlomenin dochází k roztržení a zhmoždění měkkých tkání, zejména u takzvaných tříštivých a otevřených zlomenin.

Léčba přetlakovým kyslíkem má obrovské regenerační účinky. Díky zvýšenému množství rozpuštěného kyslíku v krvi podporuje buněčný metabolismus a regeneraci veškerých tkání. Je hojně využívána při celkové přepracovanosti, únavě organismu, stresech, fyzickém i psychickém vyčerpání, pro zlepšení fyzické kondice nebo jako součást tréninku u vrcholových sportovců. Podporuje syntézu kolagenu. 

V České republice je nyní 14 zdravotnických pracovišť používajících tuto léčebnou metodu. Kosmetická studia používají oxygenoterapii a nikdy tam nemohou dosáhnout tak vysokého tlaku a nemají k dispozici stoprocentní kyslík, což je pro léčbu v hyperbarické komoře zásadní podmínka.